302238-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckenspråkstolkar
Referensnummer: 2021/0976
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Mälardalens högskola upphandlar ramavtal avseende teckenspråkstolkar samt skrivtolkar för studenter antagna vid Mälardalens högskola i Västerås och Eskilstuna.
Omfattning
Uppdraget innebär att teckenspråkstolka föreläsningar, gruppövningar med mera, främst på svenska men även på engelska. Uppdraget innefattar också nödvändigt förberedelsearbete och inläsning. Två tolkar krävs vanligtvis för ett enskilt uppdrag och student.
Anbud ska lämnas för en komplett teckenspråkstolkförmedling inklusive samordning/schemaläggning och annat administrativt arbete som krävs för förmedlingens fullgörande.
Antalet studenter i behov av teckenspråkstolkning varierar över åren och det är precis efter att antagningsbeskeden är klara för terminen som man vet hur det kommer att se ut för det närmaste året/åren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
MDH upphandlar ett ramavtal avseende teckenspråkstolkning för studenter på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå; från svenska och engelska till svenskt teckenspråk och tvärtom.
Uppdraget kan också omfatta skrivtolkning.
Det bör finnas möjlighet att avropa undertextning.
Uppdraget innebär teckenspråkstolkning vid föreläsningar, seminarier, laborationer, exkursioner, grupparbeten, studiebesök, examinationer, VFU samt vid undervisning som sker via digitala plattformar.