Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Multifunktionsskrivare (MFP) med tillbehör och tjänster
Referensnummer: 20/112
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för leverans av fabriksnya multifunktionsskrivare (leasing) enligt fastställda typkonfigurationer med tillhörande serviceavtal. Leksands kommun efterfrågar en homogen och
Standardiserad maskinpark där alla typkonfigurationer ska vara av samma tillverkare/fabrikat. Leksands kommun behöver utöka miljön med ett antal nya skrivare/multifunktionsmaskiner samt ersätta befintliga maskiner när befintliga hyresavtal löper ut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen