302339-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Leksand: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggnadsarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Dalarnas län.
Nuts-kod SE312 Dalarnas län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
Antal Planerat högsta antal deltagare i ramavtalet: 3
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtalet omfattar byggnadsarbeten avseende planerat och avhjälpande underhåll samt akuta åtgärder. Ramavtalet omfattar även åtgärdande efter vattenskador, ombyggnader, lokalanpassning samt konsultation i form av kalkyler, prognoser och/eller teknisk rådgivning. Entreprenadformen är totalentreprenad. Byggnadsarbetena kommer i huvudsak att utföras och/eller beröra pågående verksamhet. Beställaren uppskattar att volymen för byggnadsarbeten i snitt uppgår till ca 12 MSEK per år.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej