Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drift och IT-stöd.
Referensnummer: Ä2017-3748
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att Kopparstaden kontrakterar en kompetent och trygg driftpartner vars uppdrag är att tillhandahålla:
IT-drift – En tjänstebaserad leverans som förutsätter att driftpartnern tillhandahåller och ansvarar för all hårdvara, som sedan levereras som tjänst.
IT-stöd – Dagligt IT-stöd/support till Kopparstadens anställda, i form av en helpdeskfunktion tillgänglig dagligen via e-post/telefon och med en hustekniker fysiskt på plats avtalade dagar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72222300 IT-tjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster, 72514000 Drift av dataanläggning, 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen