302380-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Fiskefartygstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Selektivitet för fisk i demersala trålar.
Referensnummer: SLU ua 2017.2.4.4-1560
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63726700 Fiskefartygstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Målsättningen är att vetenskapligt utvärdera relativ seliktivitet med SELTRA paneler (90 mm med 300 mm SELTRA-panel och 90 mm med 270 mm SELTRA-panel) mot 120 mm diagonalmaska som är det s.k. baslinjeredskapet I Nordsjön.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77700000 Tjänster i samband med fiske
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen