302397-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Guttasjön om- och tillbyggnad
Referensnummer: 21/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Guttasjöns Brandövningsplats uppfördes 1988. Här gästar 24 brandstationer anläggningen varje år för övning. Denna entreprenad syftar till att åtgärda verksamhetens trångboddhet samt att skapa ett flöde för personal och utrustning för att hålla isär olika
Renlighetsgrader. Detta enligt begreppet Friska brandmän.
Byggnaden är i tre plan varav det översta, plan 03, är entréplan där man angör anläggningen från parkeringen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader, 45216120 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för brand- och räddningstjänst, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen