Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling och behandling av hushållens farliga avfall
Referensnummer: UH-2022-233
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna Vatten & Renhållning AB, Håbo kommun, Upplands-Bro kommun och Knivsta kommun upphandlar gemensamt insamling och behandling av hushållens farliga avfall.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen ska leda till ett (1) avtal som tecknas med en (1) och samma entreprenör för samtliga upphandlande myndigheter. Målsättningen är att tillgodose Beställarnas behov av att få farligt avfall borttransporterat och i vissa fall insamlat.