Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lungfunktionssystem och utrustning för Ergospirometri 2019
Referensnummer: 2018/01470
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av 1 st. lungfunktionssystem samt 1 st. system för ergospirometriska undersökningar till avdelningen för Klinisk fysiologi vid Blekingesjukhuset i Karlskrona, inkl. installation, dokumentation samt handhavande- och teknisk utbildning. Upphandlingen omfattar även upprättande av ramavtal för köp av utrustningsspecifika förbrukningsmaterial, tillbehör samt ev. reservdelar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Lungfunktionssystem
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser köp av 1 st. lungfunktionssystem till avdelningen för Klinisk fysiologi vid Blekingesjukhuset i Karlskrona, inkl. installation, dokumentation samt handhavande- och teknisk utbildning. Upphandlingen omfattar även upprättande av ramavtal för köp av utrustningsspecifika förbrukningsmaterial, tillbehör samt reservdelar.
Utrustning för ergospirometri
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 48180000 Medicinsk programvara, 72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
Upphandlingens del 2 avser köp av 1 st. system för ergospirometriska undersökningar till avdelningen för Klinisk fysiologi vid Blekingesjukhuset i Karlskrona, inkl. installation, dokumentation samt handhavande - och teknisk utbildning. Upphandlingen omfattar även upprättande av ramavtal för köp av utrustningsspecifika förbrukningsmaterial, tillbehör samt reservdelar.