302650-2026 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal byggkalkylator
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal byggkalkylator
BeskrivningUpphandlingen avser rollen som byggkalkylator i byggprojekt. Karlstads kommun utför kalkyler i ett projekts olika skeden, vanligtvis tidigt i ett projekt för att begära investeringspengar. I ett uppdrag ingår vanligtvis att upprätta byggkalkyl för planerade åtgärder samt att samordna övriga kalkyler (tex vs, ventilation, el) till en totalkalkyl.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118654:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71300000 Ingenjörstjänster