302693-2021 - ResultatSverige-Askersund: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Skolskjuts- Askersunds kommun
Referensnummer: 21UPPH86
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Askersunds kommun (beställare) genomför upphandling gällande skolskjuts för ca 370 skolskjutsberättigade elever i grundskola årskurs 0-9. Aktuella elever skjutsas idag med bussar av olika storlek beroende på antal elever, samt vägens beskaffenhet. Askersunds kommun inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen