302702-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beställarstöd konstbyggnader - Uppsala Spårväg
Referensnummer: KSN-2021-01200
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommun har för avsikt att upphandla ett ramavtal för beställarstöd och områdesansvarig för
Konstbyggnader för Uppsala spårväg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I uppdraget ingår bland annat att samordna projektörer och andra experter inom sakområdet. Konsulten
Kommer även att behöva vara behjälplig i framtagning av förfrågningsunderlag för upphandling av
Konsulter inom området. Projekteringsledning inom konstbyggnader samt granskning av ritningar och
Utredningar är några av arbetsuppgifterna. I arbetet ingår även tidsplanering och framtagning av budget,
Samordning och stöd inom projektet och samordning med angränsande projekt. Konsulten som
Sakkunnig förväntas delta och ge stöd till arbetet med produktionsplaner samt kalkyl.
Eftersom flera av broarna kommer att behöva söka tillstånd för vattenverksamhet förväntas konsulten
Även delta i tillståndsarbetet mot mark- och miljödomstolen.