302707-2016 - ResultatSverige-Norrköping: Renovering av skepp och båtar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livstidsförlängning lotsbåt Pilot 754SE.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Svenska Sjöfartsverket (SjöV) ger Er tillfälle att lämna anbud angående livstidsförlängning av lotsbåt Pilot 754SE.
Lotsbåt Pilot 754SE är byggd år 1980 och behöver p.g.a. slitage och ålder livstids-förlängas genom en omfattande ombyggnation.
Arbetets omfattning framgår av bifogad teknisk kravspecifikation se bilaga 2.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50244000 Renovering av skepp och båtar, 50000000 Reparation och underhåll, 50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning, 50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.