302708-2025 - Resultat
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader – Handelshögskolan i Göteborg, entreprenad i samverkan
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelHandelshögskolan i Göteborg, entreprenad i samverkan
BeskrivningPå grund av att entreprenören i detta projekt har gått i konkurs så behöver vi skyndsamt få in en ny entreprenör för att färdigställa projektet. Handelshögskolan omfattar nyproduktion om ca 11 000 kvm BTA samt en integrerad kollektivtrafikstation för Västlänken. Projektet avses färdigställas till årsskiftet 2026/2027.
Intern identifierare2060190-4
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45214400 Bygg- och anläggningsarbeten: universitetsbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000