Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Locum avser anskaffa ett ramavtal avseende projekterande konsulter med inriktning Stadsbyggnad med vårdinriktning.
Detta ramavtal kommer användas för konsulttjänster avseende Arkitekttjänster och närliggande tjänster till uppdrag för såväl strategiska investeringar inklusive tillhörande ersättningsinvesteringar och rationaliseringsinvesteringar som övriga investeringar och fastighetsunderhåll.
Då denna upphandling är annonserad under semestertider kommer möjligheten att få svar på ställda frågor vara ytterst begränsad under veckorna 28-31.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal kommer ingås med tio (10) leverantörer där avrop kommer ske genom förnyad konkurrensutsättning.
Takvolymen för detta avtal sätts till 35 miljoner kronor.