302748-2016 - ResultatSverige-Norrköping: Installation av båtmotorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Motor och backslagsbyte på lotsbåt Pilot 749.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Svenska Sjöfartsverket (SjöV) ger Er tillfälle att lämna anbud angående byte av motorer samt backslag på lotsbåt Pilot 749SE.
Pilot 749SE är byggd år 2001 av Djupviks Varv och utrustad med två st. motorer på 552 hk vardera.
Fartygets ungefärliga dimensioner är:
Löa: 17 m.
Bm: 5 m.
Max. djupgående: 1,5 m.
Deplacement: 28 ton.
Yta under vattenlinjen: 70 m².
Yta fribord: 55 m².
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
51145000 Installation av båtmotorer, 50244000 Renovering av skepp och båtar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.