302754-2016 - ResultatSverige-Norrköping: Renovering av skepp och båtar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Motor och backslagsbyte på lotsbåt Pilot 738.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västsverige.
Nuts-kod SE23 Västsverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Svenska Sjöfartsverket (SjöV) ger Er tillfälle att lämna anbud angående byte av motorer samt backslag på lotsbåt Pilot 738SE.
Pilot 738SE är byggd år 1995 av Boghammar Marin AB och är utrustad med två st. motorer på 475 hk vardera.
Fartygets ungefärliga dimensioner är:
Löa: 15,4 m.
Bredd: 4,95 m.
Djupgående: 0,9 m
Deplacement: 22 ton
Yta under vattenlinjen: 60 m².
Yta fribord: 40 m².
Fart: 22 knop.
Arbetets omfattning framgår av bifogad teknisk kravspecifikation. Se bilaga 2.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50244000 Renovering av skepp och båtar, 51145000 Installation av båtmotorer
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.