302761-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Byggnation av sporthall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad Virahallen
Referensnummer: KSTFU/2021:290
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212225 Byggnation av sporthall
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppförande av en fullstor idrottshall med inriktning badminton, 1759 kvm BTA. Idrottshallen ska etableras inom fastigheten Vik 1:67 i nordöstra Upplands Väsby och inom skoltomten där en ny grundskola för elever i åk F-6 som kallas Viraskolan kommer att etableras innan HT 2024.
Byggnaden ska utföras enligt kraven för Miljöbyggnad Silver samt enligt kriterier för Passivhus Classic med certifiering enligt PHI –PASSIVE HOUSE Institute.
Byggentreprenaden genomförs i form av en totalentreprenad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212225 Byggnation av sporthall, 45236110 Markanläggning för idrottsplatser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen