302774-2017 - ResultatSverige-Umeå: SCADA eller motsvarande system
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SCADA System Umeå Energi Elnät AB.
Referensnummer: EN-2017-0039-165
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42961200 SCADA eller motsvarande system
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nytt SCADA system för Umeå Energi Elnät AB.
Umeå Energi Elnät har som främsta uppgift att distribuera el till våra ca 60 000 kunder.
Avdelningen Nätdrift har en dygnetruntbemannad driftcentral där larm från vår egen verksamhet tas emot och hanteras. Dessutom har vi uppdrag för övervakning och hantering av larm för ett antal kommunala verksamheter samt serviceansvar för externa kunder. Nätdrift svarar för drift och underhåll av våra elanläggningar, inkluderat funktionskontroller och uppdateringar, kabelutsättningar, driftomläggning och avbrottsplanering. Systemutveckling, insamling av mätdata och inrapportering till myndigheter ligger också under nätdrifts ansvar.
Elnätet omfattar regionnät och distributionsnät 145 kV, 45 kV, 10 kV, 0,4 kV.
Fjärrstyrning finns till 20-tal fördelningsstationer och ett antal nätstationer och frånskiljare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen