Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation Förskola Nordtag
Referensnummer: KS2020/1077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar en ny förskola i två plan med fem hemvister för ca 180 barn, samt ett storkök/tillagningskök. Entreprenaden innefattar alla erforderliga arbeten och leveranser för anläggningarnas iordningställande i fullt färdigt och driftsdugligt skick för avsett ändamål såvida inte annat särskilt föreskrivs i förfrågningsunderlaget. Den färdiga förskolan ska vara anpassad för 180 barn och 40 vuxna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 63 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45236000 Markanläggning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45421151 Montering av kompletta kök, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen