302823-2025 - Resultat
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Byggprojektledare Umeå Airport åtgärder för PFAS
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelByggprojektledare Umeå Airport åtgärder för PFAS
BeskrivningSwedavia har ett pågående utredningsarbete på flertalet flygplatser med avseende på PFAS. Utredningsarbetet följer naturvårdsverkets kvalitetsmanual och metodik för efterbehandling av förorenade områden. PFAS-utredningarna resulterar, i olika skeden, i behovet av riskreduktion. Detta kan innebära tillfälliga skyddsåtgärder, eller ex. permanenta reningsanläggningar. Umeå Airport har utfört ett antal olika utredningar på dagvatten, grundvatten och mark, och behovet av en tillfällig skyddsåtgärd för rening av dagvatten har konstaterats. Ett ganska omfattande utredningsarbete har skett inom ramen för den pågående PFAS-utredning som sker på flygplatsen. Detta omfattar perioder av flödesproportionell mätning och provtagning av PFAS, samt utredningar av mottagande recipient. En tidigare utförd åtgärdsutredning har även kompletterat undersökningar med fokus på att fastställa dimensionerande förutsättningar för en reningsanläggning. Projektet kommer att genomföras enl. Swedavias projektmodell och byggprocess. Förstudien är första steget i att realisera en reningsanläggning på Umeå Airport. Förstudien utgör ett beslutsunderlag och kommer leda till en förprojektering och upphandling av leverantör. Projektet innehåller därför ett antal optioner där projektledaren har möjlighet att förlängas i kommande faser av initiativet. Optioner - Ytterligare förstudier för ev. kommande reningsanläggningar för dag-, yt- eller grundvatten på Swedavias flygplatser - Projektledning av befintligt eller ev. kommande etableringar av reningsanläggningar på Swedavias flygplatser Tidplan Prel. planeras förstudien realiseras under 2025 Förväntat avslut När förstudierapporten är granskad och slutlevererad, och när inga ytterligare optioner är avropade. Närvaro: ca 1 dag varannan vecka eller efter behov. Omfattning: 600h
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112118:Lot:1