2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn av avtal för tvätteritjänster
Beskrivning: Kalmar kommun har för avsikt att förlänga avtalet Textilier och tvättjänst korttidsverksamhet äldreomsorgen ref. nr 2020-58 med Elis Textil service under perioden 2025-04-01 – 2026-06-12 för att möjliggöra att de två avtal kan slås ihop till ett avtal i kommande upphandling.
Intern identifierare: 2024-75
Föremålet för upphandlingen
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000