302852-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Soptunnor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallskärl
Referensnummer: 22/0549
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39224340 Soptunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar inköp av avfallskärl i plast samt tillbehör och reservdelar till dessa.Kärlen ska användas vid villor, fritidshus, flerfamiljsfastigheter och verksamheter för insamling av hushållsavfall, d.v.s. avfall som kommer från hushåll och därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt Miljöbalkens definition. Upphandlingen är uppdelad i två delar där anbudsgivaren kan välja om man vill lämna anbud på en eller två delar som kommer att utvärderas var för sig.1. Enfacks plastkärl i storlekarna 140, 190, 240, 370, 660 och 1000 liter2. Två- och fyrfackskärl i storlekarna 240, 370 och 660 liter.Upphandlingen omfattar även tillbehör och reservdelar till både nya och befintliga kärl.
Uppskattad volym är ca 6 500 000 SEK per år. Den angivna volymen innebär en uppskattad volym och är endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 39221220 Kärl, 44616200 Avfallstunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen