See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fjärrtransport av mat- och restavfall i Berg
Beskrivning: Fjärrtransport av mat- och restavfall i Berg
Föregående meddelande: 547457-2021
Intern identifierare: VMR 2021/42
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Fjärrtransport av mat o restavfall
Beskrivning: Se punkt 1.1.3 Syfte med upphandlingen i upphandlingsdokument. Syftet med upphandlingen är att uppfylla kommunens skyldighet att samla in och transportera bort kommunalt avfall. Upphandlingen avser transport av brännbart restavfall och matavfall från beställarens omlastningsstation i Galhammar Svenstavik till Sundsvalls energis anläggningar i Sundsvall avseende restavfallet och till Östersunds kommuns anläggning avseende matavfallet
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Avtal Fjärrtransport mat- och restavfall
Beskrivning: Uppdraget avser: - Fjärrtransport av restavfall till Sundsvall - Fjärrtransport av matavfall till Östersund i enlighet med upphandlingsdokument VMR 2021/42.