302902-2023 - ResultatSverige-Helsingborg: Sopsäckar och soppåsar av polyeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för avfallshantering
Referensnummer: 22/0549
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Nordvästra Skånes Renhållnings AB inbjuder härmed företag att lämna anbud på följande produkter:
• Säckar av papper
• Påsar/säckar av plast
• Insatssäckar för markbehållare
• Utrustning för latrin-insamling
• Utrustning för insamling av farligt avfall
• Tunnor och korgar för matavfall
• Rullstativ, säckhållare, vägghållare och inkastluckor
• Relaterade produkter
Upphandlingsföremål
Upphandlingen omfattar köp av följande produkter:
Säckar av papper
Påsar/säckar av plast
Insatssäckar för markbehållare
Utrustning för latrin-insamling
Utrustning för insamling av farligt avfall
Tunnor och korgar för matavfall
Rullstativ, säckhållare, vägghållare och inkastluckor
Anbudsgivaren ges också möjlighet att lämna anbud på andra produkter ur sitt sortiment som man anser kan användas för att förbättra avfallshanteringen för beställaren och dennes kunder.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18930000 Säckar och påsar, 34928480 Soptunnor och papperskorgar, 44616200 Avfallstunnor, 44619000 Andra behållare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Rullstativ, säckhållare, vägghållare och inkastlucka
Anbudsgivaren ges också möjlighet att lämna anbud på andra produkter ur sitt sortiment som man anser kan användas för att förbättra avfallshanteringen för beställaren och dennes kunder. Beställaren har möjlighet att vid behov beställa mindre volymer av dessa produkter om det är förenligt med gällande upphandlingsregler. Anbudet för dessa produkter kommer inte att ingå i utvärderingen.
Uppskattad volym är ca 1 500 000 SEK per år. Den angivna volymen innebär en uppskattad volym och är endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) anbudsgivare som åtar sig uppdraget att leverera hela den verkliga volymen till Beställaren.