302947-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringstjänster
Referensnummer: KS2019/155 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal som ska omfatta främst rekrytering av chefer på olika nivåer samt rekrytering av specialister/nyckelpersoner med specifika kompetenser.
Tjänsten ska kunna avse både annonserad rekrytering och search.
Upphandlingen omfattar alla delar som en rekryteringsprocess vanligtvis utgörs av.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsten
Karlskrona kommun tillsammans med, i denna upphandling, delaktiga bolag avser att upphandla ett ramavtal med en leverantör gällande rekryteringstjänster. Uppdraget avser externt rekryteringsstöd i hela eller delar av rekryteringsprocessen av chefer och specialister. Anbudsgivaren ska på uppdrag av kommunen genomföra rekrytering i enlighet med aktuell kravprofil. All tänkbar administration kring rekryteringsprocessen ansvarar anbudsgivaren för. Annonsering sker i samråd med kommunen och ska följa kommunens grafiska profil.
Exempel på specialister: ingenjörer, projektledare, sjuksköterskor, socialsekreterare, lärare, HR, ekonomi, verksamhetsutvecklare, kommunikations, IT och miljöstrateger eller motsvarande. Exempel på chefer: VD, bolagschefer, förvaltningschefer, rektorer, avdelnings-, verksamhets- och enhetschefer eller motsvarande.