302995-2016 - ResultatSverige-Norrköping: Reparation och underhåll av skepp
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Målning och varvsöversyn på arbetsfartyget Baltica.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Svenska Sjöfartsverket (SjöV) ger Er tillfälle att lämna skriftligt anbud angående målning samt varvsöversyn på arbetsfartyget Baltica. Fartygets ungefärliga dimensioner är:
Löa: 57 m,
Bm: 12 m,
Dm: 5 m,
Max djupgående: 3,9 m,
Deplacement: 1 240 t.
Målningsyta:
Flatbotten och roder: 300 m²,
Sidobotten: 450 m²,
Bordläggn. och brädgång: 350 m².
Arbetets fullständiga omfattning framgår av bifogad teknisk kravspecifikation, se bilaga 2.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50241000 Reparation och underhåll av skepp, 45442100 Målning, 50241100 Reparation av fartyg
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.