302996-2016 - ResultatSverige-Sundsvall: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster för vissa funktionshindrade elevers resor.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Eskilstuna.
Nuts-kod SE122 Södermanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser resor för elever vid riksgymnasierna för döva (RGD) och hörselskadade (RGH) i Örebro.
Rg-bidraget för hemresor kan beviljas för högst 18 stycken tur- och returresor, främst mellan elevens hem- och utbildningsort. Utöver hemresor under läsåret lämnas Rg-bidraget även för första och sista resan vid läsårets början respektive slut.
Resorna ska göras enligt billigaste alternativ med allmänna kommunikationsmedel. Hänsyn kan dock tas till restid och funktionshinder.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster, 63515000 Resetjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.