302997-2016 - ResultatSverige-Sundsvall: E-lärande
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Produktion av e-utbildningar samt hyra av LMS.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sundsvall.
Nuts-kod SE321 Västernorrlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling syftar till att teckna ramavtal med en leverantör som kan erbjuda både bredd och djup inom olika kompetensområden inom ramen för produktion av e-utbildningar samt hyra av LMS.
CSN har för avsikt att erbjuda medarbetare och chefer olika typer av e-utbildningar, främst så kallade Rapid-e-learning.
CSN har redan idag ett koncept för att producera enkla e-utbildningar. Inom ramen för detta producerar myndigheten inte färdiga e-utbildningar på egen hand, utan främst manus vid produktioner. CSN anlitar en extern leverantör för produktionen. Anbudsgivaren som samarbetspartner kommer att spela en viktig roll för att CSN ska erbjuda ett relevant utbildningsutbud som kan möta verksamhetens krav.
Målet är att genom ramavtalet säkerställa:
— att CSN har tillgång till en lärplattform LMS för att genomföra och administrera olika typer av utbildningar, både e-learning och lärarledda aktiviteter;
— säkra en kvalitativ och stabil av revidering av befintliga utbildningar (i dagsläget cirka 100 moduler + tillhörande tester);
— en kvalitativ och stabil leverans av en hel eller delar av en utbildningsproduktion.
CSN behöver konsultstöd för att revidera befintliga utbildningsmoduler samt för att producera hela eller delar av en ny utbildnings¬produktion. Dessutom behöver CSN kunna hyra ett LMS.
I dagsläget har CSN cirka 100 utbildningsmoduler plus tillhörande moduler för test som vi tillhandahåller till våra medarbetare och chefer.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
80420000 E-lärande, 80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80500000 Utbildningstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.