302999-2016 - ResultatSverige-Norrköping: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skeppsteknisk seniorkonsult avseende design av ny isbrytare.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Svenska Sjöfartsverket (SjöV) ger Er tillfälle att lämna anbud avseende erfaren skeppsteknisk seniorkonsult i projekt som syftar till att bygga en ny svensk statsisbrytare. SjöV avser att teckna avtal med en (1) anbudsgivare.
Arbetets omfattning framgår av kravspecifikation för uppdraget se kapitel 4.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71300000 Ingenjörstjänster, 34500000 Fartyg och båtar, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.