Officiellt namn: Sjöfartsverket Postadress: Östra Promenaden 7 Ort: Norrköping Postnummer: SE-601 78 Land: Sverige Att: Anders Holmgren E-post:inkop@sjofartsverket.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal felsökning och reparation av sjökabel.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kodSE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Sjöfartsverket (SjöV) inbjuder Er att lämna anbud för att mot ramavtal utföra felsökning och reparation av sjökabel med tillhörande landfästen. Sjökablarna är belägna med stor geografisk spridning längs hela Sveriges kust, från Strömstad till Haparanda samt Vänern, Mälaren och Gotland. SjöV avser att teckna ramavtal med flera leverantörer.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44321000 Kabel, 31320000 Kraftledningskablar, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45453000 Reparation och renovering, 50000000 Reparation och underhåll
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.