303015-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Bromma: Personalutveckling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utveckling och stöd av ledare, grupper och medarbetare
Referensnummer: UH-2019-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79633000 Personalutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsulttjänster inom utveckling och stöd av ledare, grupper och medarbetare i sina respektive roller.
Chefer och ledare erbjuds coachning enskilt eller i grupp för deras egen utveckling i chefs- och ledarrollen. Coachningen syftar till att ge deltagaren stöd för att utveckla det egna chefskapet/ledarrollen eller att uppnå ett specifikt mål, t.ex. förändra en organisation och/eller utveckla en ledningsgrupp.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79633000 Personalutveckling, 79998000 Coachning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 73220000 Utvecklingsrådgivning, 80532000 Chefsutbildning, 80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Coachen ska arbeta med en metod och teknik som kan stödja den coachade att själv utvecklas och frigöra sina resurser enligt principer för ett coachande förhållningssätt:
• utveckla medvetenhet och ansvarskänsla,
• möta människor där de är,
• vara närvarande och lyssna aktivt,
• ställa öppna frågor,
• fokusera på den coachade,
• inte ge svaren utan låt den coachade själv hitta dem,
• arbeta med att ge personlig feedback samt
• undvika att vara värderande och i stället vara så accepterande som möjligt.
Tjänsterna som avser övrigt stöd i chefsrollen kan omfatta: Samtalsmetodik, konflikthantering, att utveckla den kommunikativa förmågan, självkännedom, insikter i hur man själv och andra fungerar i olika situationer, Individuellt stöd, handledning, som grundas på verksamhetens behov.
Stöd till arbetsgrupper kan innefatta metoder och handledning för att förbättra arbetsklimatet i gruppen så att den kan fullgöra sina uppgifter.
Utveckling och stöd av medarbetarskapet är att stödja ett aktivt medarbetarskap som innebär delaktighet och ansvar. Målet kan vara att stödja ett förändrat arbetssätt för att uppnå verksamhetsmål. Tjänsterna kan omfatta: Att förbättra förmågan att hantera förändringar, värdegrunds- och kulturfrågor, statstjänstemannarollen samt förbättrad kommunikation.