303057-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlshamn: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-tjänst Upphandling Karlshamns Hamn AB
Referensnummer: B 2021-82
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlshamns Hamn AB inbjuder härmed att lämna anbudsansökan i upphandlingen av en IT-leverantör.
Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande med föregående annonsering enligt Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna, LUF. Val av vinnande leverantör baseras på bästa förhållandet mellan pris och kvalitet.
Uppdraget består i att hantera Karlshamns Hamn AB:s sammantagna behov av IT-utrustning, IT-drift samt tillhörande produkter och tjänster.
I uppdraget ingår allt arbete som sker med IT- och informationsutrustningen. När behov föreligger att nyinförskaffa, uppdatera, komplettera eller löpande underhålla hårdvaruutrustning, programvaror, licenser, nätverk med tillhörande nätverksteknisk utrustning, wifi, datacenter, bistå med support, utbildning och genomföra driftsunderhåll ska leverantören ha den kapacitet och erfarenhet som en hamnverksamhet kräver.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 43 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30200000 Datorer och datamateriel, 50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning, 50312300 Underhåll och reparation av datanätutrustning, 50312320 Reparation av datornätutrustning, 50312310 Underhåll av datanätutrustning, 50312600 Underhåll och reparation av IT-utrustning, 50320000 Reparation och underhåll av persondatorer, 51000000 Installation (utom programvara), 51600000 Installation av datorer och kontorsutrustning, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72253100 Helpdesk-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I uppdraget ingår allt arbete som sker med IT- och informationsutrustningen. När behov föreligger att nyinförskaffa, uppdatera, komplettera eller löpande underhålla hårdvaruutrustning, programvaror, nätverk med tillhörande nätverksteknisk utrustning, wifi, datacenter, bistå med support, utbildning och genomföra driftsunderhåll ska leverantören ha den kapacitet och erfarenhet som en hamnverksamhet kräver.
Karlshamns Hamn upphandlar en partner som ska agera som Karlshamns Hamns egen IT-enhet. I uppdraget ingår att ha resurser för omvärldsbevakning, rådgivning samt den sammantagna kapaciteten i syfte att leverera de produkter och tjänster uppdraget kräver under hela avtalsperioden.