303190-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Funktionsentreprenad snöröjning i Stockholm
Referensnummer: SH 2022/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en snöröjningsentreprenad av Beställarens markytor i Stockholm. Leverantören av entreprenaden ska initiera erforderliga åtgärder och välja arbetsmetod samt frekvens i samråd med Beställaren för att uppfylla kraven på snöröjning och halkbekämpning.
Kontraktstid är 3 säsonger med en möjlighet för Beställaren att förlänga kontraktstiden 2 gånger med ytterligare två säsonger samt en sista förlängningssäsong. Total uppdragstid kan härigenom bli 8 säsonger. En säsong börjar 1 november och slutar 1 maj.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktstid är 3 säsonger med en möjlighet för Beställaren att förlänga kontraktstiden 2 gånger med ytterligare två säsonger samt en sista förlängningssäsong. Total uppdragstid kan härigenom bli 8 säsonger.