303231-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för gränskontroll A349.124/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Polismyndigheten avser att upphandla:
— Utrustning för fast installation vid/i passkur (fingeravtrycksläsare och kamera)
— Utrustning för mobil användning (fingeravtrycksläsare och kamera)
Kontraktsföremålet beskrivs utförligt av övrig upphandlingsdokumentation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 250 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35125110 Biometriläsare, 30233310 Fingeravtrycksläsare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det finns ett behov av att bestämmelser för gränskontroll ska tillämpas på ett enhetligt sätt av alla tredjelandsmedborgare vid EU:s yttre gränser av myndigheter som är behöriga att utöva gränskontroller. För detta har EES-förordningen tagits fram. Denna trädde officiellt i kraft den 29 december 2017 som ett led i unionens gränsförvaltningsstrategi där också vikten av detta in- och utresesystem beskrivs. På nationell nivå innebär detta att Polismyndigheten ska ta fram en helt ny verksamhetsprocess för gränskontroll. Detta för att kunna fastställa rätten till vistelse inom territoriet.
Syftet med upphandlingen är att bidra till en förbättrad förvaltning av de yttre gränserna, förhindra irreguljär invandring och underlätta hanteringen av migrationsströmmar. Målet är även att systemet i tillämpliga fall ska bidra till identifiering av personer som inte uppfyller villkoren för längden på den tillåtna vistelsen på medlemstanternas territorium. Dessutom är syftet att systemet ska bidra till att terroristbrott och andra grova brott förebyggs, förhindras, upptäcks och utreds.
För att säkerställa att ovan behov och mål tillfredställs avser Polismyndigheten att upphandla:
— Utrustning för fast installation vid/i passkur
— Utrustning för mobil användning