303237-2021 - ResultatSverige-Solna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
OL5 S4 Lednings-och kabelarbeten Grönhult
Referensnummer: UH-2020-103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektbeskrivning:
Vattenfall Vindkraft (VFVk) avser att bygga en vindkraftpark vid Grönhult norr om Gislaved bestående av 12 verk med en total produktionskapacitet på ca 70 MW. Vindkraftparken kommer anslutas via 30 kV kabelförband som Vattenfall Eldistribution AB (BE, Beställaren) förlägger från Vattenfall Vindkrafts anslutningspunkt till en helt ny 130/30 kV transformatorstation belägen vid Bergasjön (kallad OT59 Bergasjön), som i sin tur ansluts som s k in- och utstation på OL5 S4, d v s ledningen passerar igenom stationens samlingsskena. I samband med sidoentreprenad för ombyggnationen av ledningen kommer ledningsdel mot Gislaved att littreras om till OL5 S11. Stationens 130kV ställverk kommer att byggas i utomhusutförande, medan 30kV ställverk kommer att inrymmas i en stationsbyggnad ihop med anläggningens kontrollutrustning.
Entreprenaden utgörs av en utförande entreprenad enligt AB04.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se projektbeskrivning