303262-2023 - ÄndringSverige-Jönköping: Byggnation av sjukhusinrättningar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
301-420C Värnamo sjukhus hus 21 Nybyggnad för psykiatriska kliniken
Referensnummer: 23/547
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser nybyggnad för psykiatriska kliniken i Värnamo.
Nybyggnationen innefattar vårdavdelning med heldygnsvård, Jour- och beroendemottagning, administrativa lokaler samt personalutrymmen. Nybyggnaden ansluts med en ny förbindelsegång till befintlig Hus 09. Ombyggnation vid utrymmen i Hus 09 vid anslutning av förbindelsegång kommer att ske.