303361-2019 - ResultatSverige-Växjö: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning 2019
Referensnummer: U-19-03
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser snöröjning av följande områden i Växjö kommun:
1. Lammhult (även sandning)
2. Högstorp
3. Öster
4. Teleborg gator
5. Teleborg gc-vägar (även sandning)
6. Norr (två)
7. Rottne
8. Braås (även sandning)
9. Braås gc-vägar (även sandning)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser snöröjning av områdena:
Upphandlingen administreras av Växjö kommuns upphandlingsenhet. Ansvarig upphandlare är Maj Bjers,
En upphandlande myndighet får utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, se LOU 13 kap. 2§ eller 3§.
Brott
Enligt LOU 13 kap. 1§ ska en upphandlande myndighet utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, om myndigheten genom kontroll enligt 15 kap. eller på annat sätt får kännedom om att leverantören enligt dom som vunnit laga kraft är dömd för brott som innefattar
1. Deltagande i kriminell organisation
2. Bestickning
3. Bedrägeri
4. Penningtvätt eller finansiering av terrorism
5. Terroristbrott eller brott med anknytning till terroristverksamhet
6. Människohandel
Genom att svara ja försäkras på heder och samvete att anbudsgivaren eller dennes ställföreträdare inte är dömd för brott enligt 13 kap 1§ lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Ekonomisk kapacitet
1. F-skatt
Leverantören skall senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt.
2. Underleverantörer
Punkterna ovan gäller också de företag som uppdragstagaren i sin tur anlitar.
3. Finansiell och ekonomisk ställning
Anbudsgivaren skall ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare skall ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om anbudsgivare har sämre rating än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav.
Vid lägre rating än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter.
Utredning om en leverantörs ekonomiska och finansiella ställning
En upphandlande myndighet får begära utredning av en leverantörs ekonomiska och finansiella ställning, se LOU 15 kap. § 10.
Teknisk förmåga och kapacitet
Anbudsgivaren ska bifoga en kortfattad beskrivning av sin kapacitet att tillgodose upphandlande
Myndighets behov under de förutsättningar som framgår av upphandlingsdokumentet.