2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ekonomisystem
Beskrivning: Upphandlingen avser ekonomi- och e-handelssystem för fyra kommuner: Östra Göinge kommun, Osby kommun, Höörs kommun och Bromölla kommun. Upphandlingen är en samordnad upphandling för dessa kommuner där Östra Göinge kommun är den samordnande kommunen. Upphandlande myndigheter kommer att teckna kontrakt var för sig. Upphandlande myndigheter avser teckna kontrakt för leverans av Tjänsten för en period om tio (10) år med rätt till förlängning i tre (3) plus två (2) år.
Intern identifierare: KS2025-00217;KS2025-131;KSF2025-00101;KS2024/502
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48810000 Informationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48441000 Programvara för finansiell analys, 48442000 Programvara för finansiella system, 48443000 Programvara för redovisning, 48444000 Redovisningssystem, 48444100 Faktureringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48812000 Ekonomiska informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen avser ekonomi- och e-handelssystem för fyra kommuner: Östra Göinge kommun, Osby kommun, Höörs kommun och Bromölla kommun. Upphandlingen är en samordnad upphandling för dessa kommuner där Östra Göinge kommun är den samordnande kommunen. Upphandlande myndigheter kommer att teckna kontrakt var för sig. Upphandlande myndigheter avser teckna kontrakt för en period om tio (10) år med rätt till förlängning i tre (3) plus två (2) år.
Intern identifierare: Ekonomisystem
Huvudklassificering (cpv): 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48441000 Programvara för finansiell analys, 48442000 Programvara för finansiella system, 48443000 Programvara för redovisning, 48444000 Redovisningssystem, 48444100 Faktureringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem