303367-2018 - ResultatSverige-Solna: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utskrift som tjänst
Referensnummer: KS/2018:78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadens digitaliseringsfokus och utvecklingen i samhället ställer höga krav på väl fungerande och säker dokumenthantering. Staden har idag ingen sammanhållen leverans och lösning för print, utan det varierar stort mellan verksamheterna. Syftet med denna upphandling är att tillgodose stadens behov av säkra utskrifter som tjänst, standardisera skrivarparken, effektivisera och minimera utskriftskostnader och samtidigt bidra till att skapa en långsiktigt hållbar miljö.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänstens huvudleveranser omfattar övergripande:
— Enheter för utskrift enligt angivna typkonfigurationer,
— Applikationsdrift och förvaltning av skrivarfunktionen inklusive skrivarköer, drivrutiner och uppdateringar,
— Kontroll, övervakning, optimering, effektivisering och livscykelhantering,
— Follow Me-lösning
— Airprint och Google Cloud print
— Helhetsansvar för funktionaliteten i den levererade lösningen inklusive avtalade serviceåtaganden.
Avtalsform
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Avtalstid
Avtalet ska träda i kraft efter att bägge parter undertecknat avtalet, dock tidigast den 2018-07-01.
Avtalet gäller initialt i fyrtioåtta (48) månader från det att Transitionen är avslutad.
Beställaren har rätt till fyra (4) förlängningsoptioner på respektive tolv (12) månader. Respektive förlängningsoption träder i kraft under förutsättning att Beställaren inte säger upp avtalet minst sex (6) månader före den innevarande avtalsperiodens slut. Efter den fjärde förlängningsoptionen upphör Avtalet att gälla utan föregående uppsägning.
Förutsättningar för upphandlingens genomförande
Staden kan komma att avbryta upphandlingen om inget av anbuden uppfyller de krav som ställts i upphandlingsdokumentet eller om inget anbud ryms inom de ekonomiska ramarna eller om annan saklig grund för avbrytande föreligger.