303385-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Managementtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Managementkonsulter till stadsledningskontoret 2019
Referensnummer: KS 2018/1129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79420000 Managementtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar managementkonsulttjänster till Stockholms stads stadsledningskontor.
Syftet med denna upphandling är att träffa ramavtal för att säkerställa tillgången på professionell kompetens och resurser i samband med verksamhetsutveckling och utveckling av finansiella tjänster.
Upphandlingen avser endast stadsledningskontorets behov av managementkonsulter. Under 2017 uppgick Beställarens kostnader för köpta tjänster inom aktuellt område till cirka 42 miljoner SEK. Inga garantier kan lämnas på volymer eller möjligheter att få ett bestämt antal uppdrag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar managementkonsulttjänster med syftet att träffa ramavtal för att säkerställa tillgången på extern professionell kompetens och resurser avseende organisations-, process- och verksamhetsutveckling inom organisation och styrning och finansiella tjänster från analys till införande.
Upphandlingen avser endast Beställarens behov av managementkonsulter. Under 2017 uppgick Beställarens kostnader för köpta tjänster inom aktuellt område till cirka 42 miljoner SEK. Inga garantier kan lämnas på volymer eller möjligheter att få ett bestämt antal uppdrag.
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudet ska vara stadsledningskontoret tillhanda senast 4.3.2019 23:59.
Anbudet ska vara bindande till och med 31.8.2019
Avtalstiden är 1 juli 2019 till och med 30 juni 2022. Avtalet kan förlängas med ett år.