303392-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmånscyklar 2022
Referensnummer: C2022/511
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads universitet tillsammans med Örebro universitet avser handla upp en tjänstekoncession för förmånscyklar till de anställda. Omfattning och krav framgår i upphandlingsdokumentationen i e-Avrop.
Det nya avtalet ska ersätta det nuvarande som löper fram till och med 2023-02-28. Första omgången bedöms därför ske i våren 2023 under det nya avtalet.
Leverantören ska kunna erbjuda attraktiva och prisvärda cykelmodeller som motsvarar kategorierna:
·         Citycykel
·         Hybridcykel
·         Racer
·         MTB
·         Elcykel
·         Cyklar anpassade utifrån funktionsnedsättning
·
Leverantören ska också erbjuda andra typer av cykelmodeller baserat på leverantörens kunskap och
erfarenhet av vad som efterfrågas av olika kunder – exempelvis lastcyklar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder, 34430000 Cyklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bedömd omfattning för båda lärosätena är ca 10 Mkr.