303501-2026 - Resultat
Sverige – Underhåll av gatubelysning – Offentlig belysning - service och underhåll
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Offentlig belysning - service och underhåll
Beskrivning: Skurups kommun genomför upphandling för drift och underhåll av offentlig belysning. Beställaren ansvarar idag för över 5 500 belysningsstolpar med tillhörande armaturer samt flera mil ledningar i mark. Stolparna är huvudsakligen placerade utmed det kommunala vägnätet, men förekommer även längs statliga och enskilda vägar.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50232100 Underhåll av gatubelysning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124041:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50232110 Färdigställande av offentliga belysningsanläggningar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Se bilaga "Elsäkerhet" för eventuellt utökad omfattning under avtalstiden. Option för förlängning av avtalet med 2 x 12 månader efter initial avtalstid på 2 år ingår. Även option att upprepa upphandlingen med stöd i 6 kap 18 § LOU ingår.