303568-2023 - ResultatSverige-Boden: Sportkläder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Träningskläder till Försvarsmakten
Referensnummer: FM2022-17039
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18412000 Sportkläder
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har krav på sin personal att de ska träna/motionera tre timmar per vecka. För att kunna genomföra träning försörjer Försvarsmakten sin tillsvidareanställda personal samt rekryter med träningskläder.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det uppskattade värdet beräknas till ca 8 000 000 SEK per år för de anställda.
Utöver detta så tillkommer träningskläder till rekryter. Försvarsmakten planerar att köpa in ca 40 000 st ”Baspaket rekryt” under år 2022 och 2023 för att täcka behovet för rekryterna, vilket uppskattas till ca 42 000 000 SEK totalt för 4 år.