30358-2023 - ResultatSverige-Perstorp: Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och reparation av fordon utan serviceavtal
Referensnummer: 22/154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för kvalitativ och regelbunden fordonsbesiktning, service, underhåll och reparationer samt byte och förvaring av däck av befintliga fordon enligt ovan som inte har serviceavtal. Service. reparation, däckbyte och -förvaring kommer att utföras hos leverantören i dennes verkstad och lokaler.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50112000 Reparation och underhåll av bilar, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering, 71631200 Bilbesiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser kvalitativ och regelbunden fordonsbesiktning, service, underhåll och reparationer samt byte och förvaring av däck till befintliga fordon som inte har serviceavtal.
Anbudsgivaren ska, under hela avtalsperioden, ha minst en (1) verkstad inom kommungränsen för det geografiska anbudsområde som anbudsgivaren avser lämna anbud för.Då merparten av kommunens fordon endast rör sig inom kommungränsen är det av vikt att all service på fordonen utförs lokalt. Detta med hänsyn tagen till att bl. a minimera miljöbelastningar, resekostnader och att kommunens verksamhetsutövning inte ska drabbas av tidsstillestånd m.m.
VolymerFöregående år var volymen för Perstorps kommun ca 300 000 SEK och för Åstorps kommun ca 585 000 SEK.Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Kommunen lämnar dock ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalen är 5 300 000. När köp på avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Planerad avtalsstartPerstorp: snarast möjligt.Åstorps kommun: 2022-07-01
Avtalstiden är 48 månader. Avtalet löper minst 24 månader. Därefter har Kommunen rätt att säga upp avtalet utan specifik orsak med en uppsägningstid om 6 månader.Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som kommunen rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.