303584-2019 - ResultatSverige-Gävle: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - bygg
Referensnummer: RS 2019/277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Tekniska konsulter - bygg innehåller 5 olika anbudsområden
1. Arkitekter inkl inredningsarkitekter
2. Byggnadskonstruktion
3. VVS, VA- och Kyl-installationer
4. El- och telesystem
5. Fastighetsautomation (styr och regler)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen