Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt "Stötta Vasa" - projekt- och byggledning
Referensnummer: 18/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tillhandahållande av tekniska konsulttjänster inom projekt- och byggledning inom områdena:
— Uppdragsansvarig
— Projektledare
— Projekteringsledare
— Byggledare
I huvudsak består uppdrag av att:
— för beställarens räkning agera projekteringsledare under projekteringsfasen av konstruktionsprojektet ”Stötta Vasa” samt vara beställarens projekt- och byggledare under genomförandet av byggentreprenad av ny stöttning av regalskeppet Vasa.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen