303601-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Nacka: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mejeri, övriga produkter, samt ägg.
Referensnummer: KFKS 2016/62-050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Nacka kommun bjuder in till anbudsgivning i upphandlingen Mejeri, övriga produkter, samt ägg med diarienummer KFKS 2016/62-050 enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Syftet med upphandlingen är att säkerställa att Kommunens behov av Mejeri, övriga produkter, samt ägg under kontraktsperioden tillgodoses.
Kommunen har en strävan att öka den ekologiska andelen av livsmedelsinköpen och ser att Mejeri, övriga produkter, samt ägg kan bidra med en del av den ökningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15500000 Mejeriprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen