303604-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Nacka: Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fågel, kyckling och kalkonprodukter.
Referensnummer: KFKS 2016/61-050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Nacka kommun (Kommunen) bjuder in till anbudsgivning i upphandlingen Fågel, kyckling och kalkonprodukter, med diarienummer KFKS 2016/61-050 enligt bifogade instruktioner och handlingar.
Denna upphandling omfattar ramavtal avseende Fågel, kyckling och kalkonprodukter med Kommunen.
Denna upphandling är uppdelad i 2 kategorier. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en eller flera kategorier.
Kategorierna är följande:
Kategori 1: Kycklingprodukter.
Kategori 2: Kalkonprodukter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Enligt förfrågningsunderlaget.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kycklingprodukter
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kalkonprodukter
Del nr: 2