See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Digitaliseringspartner
Beskrivning: Lidingö Stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende Digitaliseringspartner till Lidingö stad (staden). Upphandlingens huvudsakliga syfte är att hitta en Partner som levererar lösningar inom områden som välfärdsteknik, Internet of things (IoT) och AI. Avtalet kommer att ingås med en (1) Partner. Digitaliseringen och utvecklingen inom AI är global och sker i en snabb takt vilket kommer att förändra etablerade arbetssätt och de ekonomiska modeller som idag tillämpas inom offentlig och privat sektor. Innovation och digital teknik leder till att offentlig sektors verksamheter kan effektiviseras. Det skapas nya tjänster och helt nya modeller för stadens verksamheter som gynnar både medarbetare och kund. För att staden ska fortsätta utvecklas och behålla god service och hög kvalitet, samtidigt som ökade kostnader hanteras, krävs en transformation av stadens organisation samt arbetssätt där digitalisering och välfärdsteknik är en nyckelfaktor. Partnerns roll är att tillhandahålla, utveckla och underhålla ett brett utbud av digital teknik åt staden. Den Partner staden nu söker ska ha god förmåga och vilja att spela en aktiv roll i denna transformation.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Innovationspartner
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92232:Lot:1