Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personalfrukt
Referensnummer: KS 2023/00447-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad inbjuder till att lämna anbud i denna upphandling som omfattar ramavtal avseende leverans av frukt och mjölk till personal, för löpande leverans 1-2 gånger i veckan, i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Västerås stad avser teckna avtal med en (1) Leverantör.
Behovet av frukt och mjölk är uppskattat till cirka 1 700 000 SEK per år varav frukten står för 1 500 00 SEK av behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende leverans av frukt och mjölk till personal, för löpande leverans 1-2 gånger i veckan, i enlighet med upphandlingsdokumenten.